ورزشی

وقایع روز فوتبال

از سال 1995 به بعد اینتر 17 مربی مختلف را روی نیمکت هدایتش دیده است

به گزارش  اولین پایگاه تخصصی فوتبال پارس فوتبال دات کام  دوشنبه شب ماسیمو موراتی ، مالکباشگاه اینتر بطور رسمی کلودیو رانیری مربی 60 ساله تیمش را اخراج کرد و آندره آ استراماچونی را تا پایان فصل مسئول نیمکت نراتزوری کرد تا شاید اینتر بتواند در دهمین بازی اخیر خود حداقل یک پیروزی کسب کند.

موراتی پس از شکست تحقیر آمیز تیمش برابر بانوی پیر ، تصمیم به اخراج رانیری و سپردن سکان هدایت نرآتزوری به مربی 36 ساله جوانان اینتر گرفت. استراماچونی مربی موفق جوانان نرآتزوری بود که توانست لیگ قهرمانان کوچک را در این فصل فتح کند. اینتر در ورزشگاه ماچ روم لندن توانست پس از تساوی 1-1 مقابل آژاکس با نتیجه 5-3 در ضربات پنالتی این تیم را شکست دهد و رقابت های نکست ژن را فتح نماید.

رانیری فقط شش ماه بر روی نیمکت اینتر بیشتر دوام نیاورد و به عنوان هفدهمین مربی که از سوی موراتی از زمان خرید باشگاه اینتر از جانب او انتخاب شده بود ، کارنامه خوبی از خود به جای نگذاشت.

اوتاویو بیانچی  (1995)

ماسیمو موراتی زمانیکه در سال 1995 باشگاه اینتر ایتالیا را خریداری کرد ، اوتاویو بیانچی سکان هدایت اینتر را در دست داشت. موراتی بسیار امیدوار بود تا بیانچی اینتر را همچون ناپولی به اوج برساند و با این تیم نیز اسکودوتو را فتح نماید. اما نکته قابل توجه آن بود که در اینتر خبری از مارادونای کبیر نبود. مدت همکاری بیانچی و موراتی بسیار کوتاه بود. بیانچی با وجود آنکه در اولین فصل حضورش در اینتر خوب کار کرده بود و نتایج قابل قبولی از جمله پیروزی در دربی دلا مادونینا کسب کرده بود ، در فصل 96-1995 با وجود آنکه با حضور ستارگانی همچون روبرتو کارلوس و خاویر زانتی توانسته بود قدرتمند تر شود ، با شکست برابر ناپولی از هدایت اینتر عزل شد و دوران حضورش در سن سیرو پایان یافت.  

لوئیز سوارز (1995)

اسطوره اسبق تیم اینتر برای سومین بار هدایت موقت تیم اینتر را بر عهده گرفت. لوئیزیتو برای اولین بار در سال 1975 هدایت اینتر را برعهده گرفته بود. بعد از اخراج بیانچی نیز از سوی موراتی فراخوانده شد تا بطور موقت هدایت اینتر را برعهده بگیرد. این اسطوره اسبق تیم اینتر توانست دو بار با این تیم قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شود.

روی هاجسون (97-1995)

مربی نام آشنای انگلیسی بعد از تجربه مربیگری و افتخار آفرینی در کشورهایی نظیر انگلیس ، سوئد ، نروژ و سوئیس راهی ایتالیا شد تا اولین مربی لقب گیرد که بعد از حضور موراتی در در تیم اینتر تا حدی ثبات داشت. حاصل کار و تلاش هاجسون در اینتر ایتالیا حضور این تیم در فینال لیگ اروپا در فصل 97-1996 بود . در فینال آن فصل مردان هاجسون نتوانستند در برابر شالکه مقاومت نمایند و نتیجه را واگذار کردند. 


لوسیانو کاستلینی (1997)

لوسیانو کاستلینی مربی اسبق دروازه بان های اینتر بود که بعد از اتمام کار هاجسون هدایت تیم اینتر را بطور موقت و فقط برای دو بازی بر عهده گرفت. کاستلینی در این دو بازی توانست دو پیروزی کسب کند و مسئولیت خود را به نحو احسن انجام دهد ، اما موراتی ترجیح داد که در نیمکت اینتر تحولی را ایجاد کند و هدایت اینتر را به فرد با تجربه تری واگذار کند.

جی جی سیمونی (98-1997)

نرآتزوری با هدایت جی جی سیمونی نیز نتوانست اسکودوتو را فتح نماید. در این فصل درحالی که نرآتزوری فقط یک امتیاز با بیانکونری فاصله داشت در دل آلپی به مصاف مردان لیپی رفتند ، که به لطف گلزنی الکس دل پیرو شکست را پذیرفتند و قهرمانی را نیز از دست دادند. در این دیدار عدم اعلام پنالتی از سوی پیه رو چکارینی به دلیل ضربه مارک یولیانو به سینه رونالدو ، سبب شد تا نرآتزوری بیش از پیش بیانکونری را متهم به تبانی با داوران در طول این فصل کند.

با وجود ناکامی اینتر در سری آ ، این تیم توانست در فینال جام یوفا لاتزیو را در پاریس شکست دهد و قهرمان اروپا شود ، اما در ماه نوامبر همان سال سیمونی سن سیرو را بدرود گفت.

میرسئا لوسکو(1999-1998)

ماسیمو موراتی و کلیه هواداران اینتر بسیار امیدوار بودند تا با حضور مربی رومانیایی و کاریزماتیک بر روی نیمکت نرآتزوی ، اینتر بتواند یک گام جلوتر از اینتر سیمونی قرار گیرد و بتواند موفقیت های سیمونی را تکمیل نماید. اما در ماه مارس ، اینتر لغزید و صدر جدول سری آ را از دست داد. اینتر در مرحله یک چهارم نهایی در مقابل منچستریونایتد قرار گرفت و از دور رقابت ها حذف شد. منچستر در این فصل توانست عنوان قهرمانی این رقابت ها را از آن خود کند.

در نهایت شکست 4-0 اینتر مقابل سمپدوریا سبب شد تا موراتی بار دیگر دست به تحول بر روی نیمکت تیمش بزند.

لوسیانو کاستلینی(1999)

کاستلینی بار دیگر در فصل 99-1998 به اینتر بازگشت تا به عنوان مربی موقت هدایت نرآتزوری را بر عهده بگیرد. این بار کاستلینی در 4 بازی هدایت اینتر را بر عهده گرفت و بعد از آن بار دیگر کنار رفت تا مربی حرفه ای دیگری جانشین او گردد.

روی هاجسون (1999)

روی هاجسون بار دیگر به سن سیرو بازگشت تا هدایت اینتر را در چهار بازی آخر فصل به عهده بگیرد. اینتر در نهایت در این فصل به مقام هشتم بسنده کرد و به هیچ رقابت اروپایی راه نیافت.

اینتر در آن فصل برای رسیدن به رقابت های اروپایی مجبور به انجام دیدار پلی آف با بولونیا بود که در نهایت در این امر نیز ناکام بود.مارچلو لیپی(00-1999)

موراتی در این فصل مارچلو لیپی با تجربه و کارآزموده را به کار گرفت تا شاید بتواند به ناکامی های تیمش در سری آ پایان دهد ، اما بازهم ناکام بود فقط توانست در رقابت با یوونتوس موفق باشد و در رتبه چهارم قرار گیرد و راهی رقابت های اروپایی گردد.

در این فصل اینتر به فینال رقابت های کوپا ایتالیا راه یافت که در نهایت در برابر لاتزیو شگفت زده شد و به مقام دومی بسنده کرد. اینتر در فینال سوپر کوپا ایتالیا نیز مغلوب لاتزیو شد.مارکو ترادلی(01-2000)

پس از آنکه موراتی اعلام کرد که به نحوه تفکرات لیپی اعتقاد خاصی ندارد ، به سراغ ترکیب جام جهانی 1982 ایتالیا رفت و مارکو ترادلی را انتخاب کرد و سکان هدایت اینتر را به او سپرد. ترادلی با وجود آنکه کمتر از یک فصل هدایت نرآتزوری را بر عهده داشت این تیم را در رده پنجم سری آ قرار داد. از طرف دیگر اینتر با هدایت ترادلی در بین 16 تیم برتر جام یوفا نیز قرار گرفت.

هکتور کوپر(03-2001)

هکتور کوپر یکی از معدود مربیانی بود که توانست مدت زیادی را بر روی نیمکت اینتر موراتی سر کند و 28 ماه سکان هدایت این تیم را بر عهده داشت. رمز موفقیت کوپر توانایی او در روبه جلو بردن تیم در دو فصل حضورش در نرآتزوری بود ، او توانست تیم را پله پله به جلو ببرد و موفقیت های زیادی را کسب کند. اینتر تحت هدایت کوپر توانست در فصل 02-2001 به مقام سوم سری آ نائل شود و در فصل 03-2002 نیز توانست یک پله صعود کند و در رده دوم سری آ قرار گیرد. شکست اینتر در روزهای پایانی فصل برابر لاتزیو از عوامل تاثیرگذار در از دست دادن عنوان قهرمانی سری آ بود.

اینتر در فصل 03-2002 در لیگ قهرمانان اروپا در مرحله نیمه نهایی با تیم هم شهری رو به رو شد و نتیجه را واگذار کرد و حذف شد.

کورادو وردلی(2003)

بازیکن اسبق تیم اینتر پس از آنکه هکتور کوپر تیم را در سال 2003 وداع گفت ، این تیم را تحویل گرفت و تیم در آن شرایط می بایست به برای انجام دیداری در چارچوب رقابت های لیگ قهرمانان اروپا به مسکو سفر می کرد تا به مصاف لوکوموتیو مسکو برود. این دیدار در نهایت با نتیجه فاجعه وار 3-0 به سود لوکوموتیو روسیه به پایان رسید. همین امر سبب تا وردلی در ظرف کمتر از یک هفته از شغل خود اخراج شود.

آلبرتو زاکرونی(04-2003)

پس از اخراج هکتور کوپر و کورادو وردلی ، آلبرتو زاکرونی مسئولیت اینتر را بر عهده گرفت تا موفقیت هکتور کوپر در سری آ را ادامه دهد و همچنین اینتر را به رقابت های لیگ قهرمانان بازگرداند و از ورطه سقوط نجات دهد ، مسئولیتی که هیچ گاه از عهده زاکرونی بر نیامد. اینتر با هدایت زاکرونی در رده چهارم سری آ قرار گرفت.

زاکرونی که سابقه فتح اسکودوتو را با میلان ایتالیا در کارنامه خود می دید ، با ناکامی در اینتر اخراج شد و جای خود را به روبرتو مانچینی سرمربی اسبق لاتزیو داد.

روبرتو مانچینی(08-2004)

مانچینی طولانی ترین دوره را بر روی نیمکت اینتر بر عهده داشت و توانست تمامی افتخارات داخلی ایتالیا را کسب کند و به نوعی قدرت اول ایتالیا لقب گیرد. در اولین سال حضور مانچینی بر روی نیمکت نرآتزوری ، اینتر در رده سوم سری آ قرار گرفت و توانست کوپا ایتالیا را نیز فتح نماید. دومین فصل حضور مانچینی مصادف با قضیه کالچوپولی شد و او در تابستان عنوان قهرمانی را از یوونتوس ربود. اینتر با هدایت مانچینی دو فصل دیگر نیز قهرمان سری آ شد اما هیچ گاه نتوانست افتخارات خود را در اروپا تکمیل نماید. پس از آنکه شاگردان او توسط لیورپول از رقابت های لیگ قهرمانان اروپا در سال 2008 حذف شدند ، او به شاگردانش گفت که دیگر قصد ادامه همکاری در اینتر را ندارد و همین امر سبب شد تا مورینیو راهی اینتر گردد.ژوزه مورینیو(10-2008)

مورینیو به عنوان یکی از موفق ترین مربیان دنیا راهی ایتالیا شد. موراتی نیز چشم امید خود را به مورینیو بست تا شاید اینتر به موفقیت های اروپایی نیز دست یابد. او در سال اول حضورش در اینتر توانست خود را به عنوان قدرت اول ایتالیا مطرح کند و قهرمان سری آ گردد. در دومین و آخرین فصل حضور مورینیو در نرآتزوری این مربی موفق توانست دست کاری شگفت انگیز در ایتالیا بزند و سه گانه را به نام خود در تاریخ فوتبال ایتالیا و اروپا ثبت کند. آقای خاص در فصل 08-2007 توانست سری آ ، کوپا ایتالیا و لیگ قهرمانان اروپا را فتح نماید.رافائل بنیتس(2010)

سرمربی اسبق لیورپول انگلیس در حالی راهی اینتر ایتالیا شد که به شدت سایه آقای خاص را بر سر خود سنگین می دید. او از همان ابتدا سعی کرد تا تفکرات خود را جایگزین تفکرات مورینیو نماید و هر آنچه یادآور مورینیو بود را از بین برد. او از همان روزهای آغازین کارش به شدت تحت فشار بود در نهایت نیز به علت ناکامی و نتایج ضعیف از کار برکنار شد تا لئوناردو جوان جایگزین او شود.

 

لئوناردو(11-2010)

لئوناردو برزیلی پس از اخراج بنیتس اینتر را درحالی تحویل گرفت که در رده ششم جای داشت. لئوناردو توانست اینتر را در نهایت در رتبه دوم قرار دهد و کوپا ایتالیا را نیز فتح نماید. با این وجود اینتر در رقابت های اروپایی نتوانست نتیجه بگیرد و با شکست 5-2 برابر شالکه از دور رقابت ها حذف شد.

گاسپرینی(2011)

گاسپرینی نیز یکی از مربیانی بود که عمر دوران حرفه ای او بسیار کوتاه بود و فقط در پنج بازی هدایت اینتر را بر عهده داشت. سرمربی اسبق تیم جنوا پس از 4 شکست و یک تساوی در رقابت های سری آ بدون کسب حتی یک پیروزی از سمت خود برکنار شد.کلودیو رانیری(12-2011)

رانیری پس از اخراج گاسپرینی هدایت اینتر را بر عهده گرفت و تا حدی توانست جان تازه ای را در رگان اینتر تزریق کرد ، اما دوران خوش رانیری چندان دوام نداشت و روزهای تار این مربی نیز فرا رسید و اینتر از رقابت های لیگ قهرمانان نیز حذف شد. اینتر در 9 بازی اخیر خود پیروزی کسب نکرده است و استراماچونی بسیار امیدوار است تا در دوران مربیگری موقت خود بتواند نتایج قابل قبولی را کسب نماید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه نهم فروردین 1391ساعت 21:52  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

تیم فوتبال وحدت هنگویه در مسابقات جام فرامرزان  برابر تیم فوتبال گچویه به برتری 3-1 رسید گلهای این دیدار را ولید احمدی2 گل و حسین دمور به ثمر رساندند. تیم حدت با این نتیجه 7 امتیازی شد و در صدر گروه خود قرار گرفت و به عنوان تیم نخست به مرحله نیمه نهایی صعود کرد. وحدت در این مرحله باید با تیم هلال هنگویه روبه رو شود.

 نکته قابل توجه در این دیدار گلزنی حسین دمور بازیکنی قدیمی فوتبال هنگویه بود . که با 43 سال و 11 ماه و 8 روز موفق به گلزنی شد.

ترکیب تیم وحدت در این بازی: عبدالله بیگناه، ابراهیم آگوش،حسن احمدی، ملک ملکی، ابراهیم ملکی، ولید احمدی، حسین آگوش، جمشید پردستان(از دقیقه 82 حسین دمور)، محمد پرنور، علی ملکی( از دقیقه 85جاسم کرک) و محمود پرنور

در این بازی عبدالله بیگناه، حسن احمدی و ولید احمدی از تیم وحدت از داور بازی کارت زرد دریافت کردند.

فرید تارنگ به همراه کمکهایش که آنها نیز از کمشک بودند این بازی را سوت زدند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین 1391ساعت 21:28  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

به گزارش سرویس ورزشی جام نیوز به نقل از لوپاریزین، در شرایطی که لیونل مسی، اعجوبه 24 ساله آرژانتینی بارسلونا هم اکنون نگاه جهانیان را به خاطر درخشش بسیار معطوف خود کرده است، یک بازیکن کم سن و سال کامرونی اکنون در تمرینات تیم آنژرس فرانسه شرکت کرده که نام و نام خانوادگی اش همانند مرد سال فوتبال جهان و اروپا است.
این بازیکن که در تیم زیر 17 ساله‌های کامرون عضو است، اکنون در تمرینات آزمایشی تیم فرانسوی حضر است تا بلکه مورد توجه قرارگرفته و بتواند قرارداد حرفه‌ای منعقد کند.
مطابق این گزارش «لیونل مسی » آفریقایی در پست هافبک بازی می‌کند و طبق اخبار شنیده شده عملکرد تمرینی خوبی نیز داشته است.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین 1391ساعت 21:11  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

به گزارش سرویس ورزشی جام نیوز به نقل از سایت گل، عماد محمد رضا، مهاجم گلزن و ملی پوش تیم سپاهان اصفهان باز هم اسیر مسایل حاشیه ای شد و مورد غضب مسئولین باشگاه فولاد مبارگه قرار گرفت.
شنیده ها حکایت از آن دارد، یک روز قبل از مصاف حساس تیم های الاهلی عربستان و سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا، وقتی عماد محمد رضا مهاجم ملی پوش عراقی تیم سپاهان مطلع می شود نامش در ترکیب اصلی ویازده نفره زلاتکو کرانچار نیست، از حضور در تمرینات امتناع می ورزد.
بر همین اساس کادر فنی طلایی پوشان نیز نام وی را حتی جزء لیست 18 نفره خود نمی آورند و به شدت با عماد محمد رضا برخورد می کنند و در را ه برگشت به اصفهان عذر وی را می خواهند که در تمرینات حاضر نشود.
با توجه به اینکه مهاجم نا آرام و معترض طلایی پوشان در تیم های مختلف و حتی تیم ملی عراق دارای سوابق بی انضباطی این چنینی است این بار کادر مدیریتی تیم فوتبال سپاهان کوتاه بیا نیستند.
یکی از مسئولان سپاهان می گوید: «وقتی بازیکن بخواهد برای کادرفنی و مربیان خط ونشان بکشد سنگ هم روی سنگ بند نمی شود، شاید مدیران قبلی تیم سپاهان در برابر اعتراض این دسته از بازیکنان واکنشی نشان نمی دادند اما در شرایط فعلی این رفتار قابل تحمل نیست.
ظاهرا مدیران سپاهان قصد دارند تا با شکایت از عماد محمد رضا به فیفا از وی خسارت یک میلیارد تومانی بگیرند تا وی دیگر هوس قهر کردن به مغزش خطور نکند.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین 1391ساعت 21:8  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

آنها در اندیشه فرار از هت‌تریک مساوی‌ها، رسیدن به نخستین برد و بازگشت به رده دوم هستند.
به گزارش مهر، نوروز سال 91 روزهای شلوغی برای فوتبال باشگاهی بود که در این بین استقلال بیش از همه تیم‌‎ها در این مدت در میادین داخلی و خارجی به میدان رفت و پس از تساوی خانگی برابر نسف قارشی در نخستین روز سال 91، در روز پنجم فرودین برابر ذوب‌آهن اصفهان هم در دیدار معوقه از بیست و هشتم لیگ برتر به تساوی 2 بر 2 رضایت داد.

آنها در سومین مسابقه در سال جدید باز هم در ورزشگاه آزادی برابر ملوان به میدان می‌روند که برد این بازی هدیه خوبی برای هواداران استقلال محسوب می‌شود که به فکر انتقام از ملوان هستند. هت‌تریک تساوی در تعطیلات نوروزی نتیجه‌ای ناخوشایند برای این تیم و هوادارانش است و شکست در این بازی، کارش این تیم را برای کاهش امتیازات با سپاهان و تراکتورسازی بسیار سخت‌تر خواهد کرد.

ملوان هم که سال جدید را با تساوی بدون گل در شهرآورد گیلان برابر داماش آغاز کرد، همیشه رقیبی سخت برابر استقلال بوده است و در بازی رفت هم با نتیجه 4 بر 2 آبی‌پوشان را از پیش رو برداشته است.

در مجموع شاگردان آبی پوش مظلومی این شانس را دارند که با پیروزی بیش از 3 گل در این بازی خانگی به رده دوم بازگردند اما سفیدپوشان انزلی هم به فکر تکرار نتایج شیرین خود برابر استقلال و رسیدن به رده نهم جدول هستند.

برنامه سایر دیدارهای معوقه مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور در تعطیلات نوروز به شرح زیر است:
معوقه هفته بیست و ششم
چهارشنبه - 9/1/91
* استقلال تهران - ملوان بندرانزلی، ساعت 17، ورزشگاه آزادی تهران
داور: سعید مظفری‌زاده، کمک‌ها: محمدرضا ابوالفضلی و تورج عیوض محمدی، داورچهارم: محمدرضا اکبریان
ناظر داوری: ایرج نظری

معوقه هفته بیست و هشتم
پنجشنبه - 10/1/91
* شهرداری تبریز - صبای قم، ساعت 16:30، ورزشگاه یادگار امام (ره) تبریز
داور: محمود رفیعی، کمک‌ها: آرمان اسعدی و مهدی عالیقدر، داور چهارم: محمد ملکی
ناظر داوری: محمدعلی فروغی

* فجرسپاسی شیراز - شاهین بوشهر، ساعت 17، ورزشگاه حافظیه شیراز
داور: محسن ترکی، کمک‌ها: بهروز برون و علیرضا ایلدورم، داورچهارم: جواد شرفی
ناظر داوری: حسین نجاتی

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین 1391ساعت 21:4  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

به گزارش سرویس ورزشی جام نیوز به نقل از سایت گل، علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال یکی از حاضران در مراسم ترحیم پدر محمد رویانیان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس بود. کفاشیان که طبق معمول به اتفاق مشاور جوانش شهاب دادگرنژاد در این مراسم حاضر بود در پایان مراسم در شرایطی مسجد را ترک کرد که حمید سجادی معاون وزارت ورزش تازه وارد سالن شده و در میان صندلی‌ها جا گرفته بود.

کفاشیان که در روزهای ابتدایی سال به مالزی سفر کرده و با مسئولان ای اف سی درباره ماجراهای اتفاق افتاده در ایران صحبت کرده است در حالی مجلس را ترک کرد که این‌بار از جماعت حاضر در این مجلس ترحیم تعداد زیادی دور او حلقه زده و از وی خواستند که محکم سر جایش بماند. این تفاوتی است که کفاشیان در دوره جدید نسبت به دوره قبلی کرده است و حالا حمایت بخشی از جامعه فوتبال را کنار خود می‌بیند.
او که آگاهانه سکوت رسانه‌ای را هم اختیار کرده است دیروز حاضر نشد به سوال خبرنگاران درباره مسائل فدراسیون پاسخ بدهد اما دو خبرنگار تلویزیونی با تأکید بر اینکه درباره مسائل فدراسیون نخواهند از او پرسید با وی حرف زدند. کفاشیان در پاسخ به این سوال که از بین بازیگران سریال‌های تلویزیون کدام را به عنوان بهترین انتخاب می‌کند اینطور پاسخ داد که: «این کار خوبی است که خیلی دیر شروع شده و خیلی زود هم می‌خواهید تمامش کند در صورتی که باید به مردم فرصت بدهید روی این مساله فکر کنند و نظرشان را بدهند.»
او با خودداری از اظهارنظر در پاسخ به این سوال که آیا مشتری سریال‌های تلویزیونی هست یا نه جواب داد: «بله سریال‌های تلویزیونی را نگاه می‌کنم به خصوص آنهایی که مسائل روز را نشان می‌دهند. پارسال هم سریال پایتخت را که عید پارسال پخش می‌شد تماشا کردم.»
در این لحظه خبرنگار تلویزیون از او پرسید چه مدل سریال‌هایی را دوست دارد که او در پاسخ به خنده گفت: «طبعا سریال‌های طنز را بیشتر دوست دارم» و این سوال بود که با خنده حاضرین توام شد!
آخرین سوال از کفاشیان هم این بود که آیا دوست دارد سریالی بازی کند یا نه که او اینطور پاسخ داد: «فعلا دارم نقش خود را در فدراسیون اجرا می‌کنم و همین که این کار را انجام بدهم هنر کرده‌ام.»
کفاشیان سپس در محاصره مردمی که دور مجلس تجمع کرده بودند سوار خودرویش شد و رفت

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین 1391ساعت 21:2  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

خبرگزاری فارس: دایی به نیمکت زرد‌پوشان برگشت/ پیروزی راه‌آهن در دیداری تدارکاتی

به گزارش خبرگزاری فارس؛ تیم فوتبال راه‌آهن بعد از ظهر امروز در دیدار تدارکاتی به مصاف نیروی زمینی تهران رفت.

در پایان بازی راه‌آهنی‌ها موفق شدند با نتیجه ۳ بر ۲ نیروی زمینی را شکست دهند.

در بازی امروز علی دایی بر روی نیمکت زرد‌پوشان نشست و کاملا بازی را نظاره‌گر شد.

امید عالی‌شاه مهاجم تیم فوتبال راه‌آهن که پای خود را به تیغ جراحان سپرده است در تمرین امروز حضور پیدا کرد و دقایقی با دایی به گفت‌وگو پرداخت.

میاچ مربی تیم فوتبال راه آهن نیز از کشور خود بازگشت و در تمرین امروز حضور پیدا کرد.

سی‌دی‌های بازی‌های مس کرمان نیز در تمرین امروز به دایی داده شد.

در بازی امروز رودباریان موفق شد یک ضربه پنالتی را مهار کند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین 1391ساعت 20:58  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

رونالدو در پى مشكلاتى كه با عشق قبلى اش مانكن روسى داشته، در پى جبران برآمده و به يك رابطه ى پنهان تن داده است.
رسانه هاى اسپانيايى در روزهاى اخير بازهم كريستيانو رونالدو، هافبک مهاجم رئال مادرید را سوژه اصلی خود قرار داده و مطالب جديدى را در زمينه ى روابط عاطفى اش باب كرده اند. این رسانه ها مدعی هستند که او به يك مانكن اسپانيايى علاقه مند شده و از احتمال فراموش کردن معشوقه قبلی وی سخن گفته اند.

به گزارش «شفاف» اين ستاره ى پرتغالى الاصل تيم اسپانيايى رئال مادريد ظاهراً ارتباط عاطفى و طرح دوستى جديدى را با "مالينا كوستا" مانكن اسپانيايى مشهور برقرار كرده است.برخی از منابع آگاه در رسانه های اسپانیا اين دو را در جشن ويژه ى موزه ى هنرهاى معاصر اسپانيا در مادريد كنار هم در حالتى ديده اند كه به روابط عاشقانه نزديك تر بوده است.

كريستيانو رونالدو پيش از اين به داشتن قصه ى عشقى رومانتيك با "ارينا شايك" مانكن مشهور روسى معروف شده بود و همه انتظار داشتند كه اين دو در خصوص روابط خود سخن بگویند.


شنیده شده رونالدو در هم صحبتى اش با مانكن اسپانيايى در جريان جشن موزه ى هنرهاى معاصر اسپانيا در مادريد از زيباروى جديدى كه در زندگى اش پيدا شده، تعريف بسيار كرده و شخصيت او را ستوده است.

به نظر مى رسد رونالدو در پى مشكلاتى كه با عشق قبلى اش مانكن روسى داشته، در پى جبران برآمده و به يك رابطه ى پنهان تن داده است.

"شاید علت تن دادن رونالدو به این رابطه پنهان این بوده که ارينا شايك در يكى از مسابقات رئال مادريد از نشستن در كنار مادر رونالدو خوددارى كرده و همين صحنه كه توسط خبرنگاران ضبط شده موجب دلخورى رونالدو گشته است.

لازم به ذکر است مالينای 22 ساله اصلیتی سوئدى دارد و در اسپانيا چهره اى معروف در تبليغات نوعى عطر مى باشد. او پيش از اين به كارلیس بويول سرمربی سابق باشگاه اسپانيايى "بارسلونا" علاقه مند شده و مدتى را با او گذرانده بود. ظاهراً مالينا به دليل اختلاف سنى نتوانسته بود با سرمربى بارسلونا رابطه خود را ادامه دهد. مشكل ديگر مالينا با كارليس بويول مسافرتهاى مكرر اين سرمربى به خارج از اسپانيا بوده است.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین 1391ساعت 20:56  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

به گزارش سرویس ورزشی جام نیوز به نقل از اوج، علیرضا جباری پسر علی جباری هافبک توانمند سال های دور فوتبال کشورمان در آستانه آغاز سال 91 در یک نزاع خیابانی به قتل رسید.
این در حالی است که نیروی انتظامی بلافاصله 6 متهم به قتل وی را دستگیر کرده و تحقیقات در این باره ادامه دارد.
خانواده جباری به دلیل همزمانی این اتفاق با سال نو مراسم درگذشت آن مرحوم را به پس از تعطیلات نوروز موکول کرده است.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین 1391ساعت 20:52  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

به گزارش سرویس ورزشی جام نیوز به نقل از سایت گل به نظر می‌رسد سیاست جدید شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی ایران متفاوت با گذشته باشد و اینطور که به نظر می‌آید آنها تمرکز خود را بر تولید سریال خواهند گذاشت. این اتفاقی است که با آغاز پخش آزمایشی شبکه ورزش شتاب گرفته است و بدون تردید تاثیر خود را روی شبکه‌ای که بخش اعظم محبوبیت خود را مدیون برنامه‌های ورزشی است خواهد گذاشت.
شبکه 3 مدت‌هاست که دیگر فوتبال‌ها را به شکل سابق پخش نمی‌کند که این مساله نارضایتی را در دل علاقمندان به وجود آورده، علاقمندانی که با تلفن‌های مکرر به روابط عمومی شبکه سه ناراحتی خود را اعلام کرده‌اند. اما یک خبر جالب از شبکه سه این است که استودیویی که مسابقه فوتبال لیگ برتر و رقابت‌های لیگ قهرمانان در آن مورد تحلیل قرار می‌گرفت جمع شده و در اختیار پخش زنده‌ها قرار گرفته شده است.
بنابراین در حال حاضر شبکه سه برنامه فوتبال برتر را از کنداکتور خود خارج کرده و تنها پخش مسابقات فوتبال را بدون حاشیه‌های اضافی و بحث‌های کارشناسی انجام خواهد داد. این اتفاقی است که در مورد برنامه گزارش ورزشی که به پخش لیگ قهرمانان اروپا می‌پرداخت هم رسیده و این رقابت‌ها در صورت پخش دیگر مورد تحلیل قرار نخواهند گرفت.
خبر دیگر هم اینکه حتی اگر پخش مسابقات از شبکه 3 به شبکه ورزش منتقل بشود برنامه نود به عنوان مهمترین برنامه ورزشی صداوسیما در شبکه 3 باقی خواهد ماند.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین 1391ساعت 20:50  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

کریستیانو رونالدو در جدیدترین فهرست کهکشانی در رده دهم برترین گلزن تاریخ این باشگاه قرار گرفت.

به گزارش خبرآنلاین؛بازیکن پرتغالی رئال که امسال گل های زیادی را برای این تیم اسپانیایی به ثمر رسانده است 24 گل دیگر تا رسیدن به رکورد آمانسیو فاصله دارد.در این فهرست رائول گونزالز با 323 گل زده برترین گلزن مادریدی ها است.

اسامی بهترین گلزنان تاریخ رئال مادرید 

1 - رائول گونزالز - 1994-2010 .... 323 گل

2 - آلفردو دی استفانو - 1953-1964 .... 308 گل

3 - سانتیلانا - 1971-1988 .... 290 گل

4 - فرانس پوشکاش - 1958-1966 .... 238 گل

5 - هوگو سانچز - 1985 -1992.... 208 گل

6 - فرانسیسکو گنتو - 1953-1971 .... 179 گل

7 - پیرری - 1964-1980 .... 171 گل

8 - امیلیو بوتراگئونو : 1984-1995 .... 171 گل

9 - آمانسیو : 1962-1976 .... 155 گل

10 - کریستیانو رونالدو - 2009 تا .....  131 گل 
 

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین 1391ساعت 12:18  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

خوان لاپورتا، رئیس سابق باشگاه بارسلونا صادقانه و با شفافیت تمام به اظهارنظر پرداخته. او در گفتگو با روزنامه ایتالیایی لارپوبلیکا، به انالیز شرایط بارسا پرداخته است.  

لاپورتا در پاسخ به این سوال که رئیس آتی باشگاه بارسلونا چه کسی خواهد بود گفت:« پپ گواردیولا» و بلافاصله بعد از آن در پاسخ به این سوال که مربی بعدی بارسا کیست جواب داد:« ژاوی یک پدیده است و یک انسان بزرگ نیز هست.» 

رئیس سابق باشگاه کاتالان درادامه از کلیدهای موفقیت بارسلونا در سالهای اخیر صحبت کرد و گفت:« فاکتورهای موفقیت 4 فاکتور هستند؛ کاتالونیا یکی از آنهاست. یوهان کرویف هم کلید موفقیت بزرگی برای ما بوده. سومین راز موفقیت ما لا ماسیاست و چهارمین کلید، یونیسف است. واقعا حیف است که یونیسف الان دیگر اسپانسر اصلی تیم ما نیست. ما برای آنکه آرم یونیسف را روی پیراهنمان داشته باشیم پول پرداخت می کردیم تا این آرم روی سینه بازیکنان باشد و آن را لمس کنند ولی اکنون اوضاع به نحو دیگری است و این اشتباه بزرگی است.» 

لاپورتا درادامه با اشاره به اهمیت کلیدی یونیسف برای بارسلونا گفت:« خاویر سالا و مارتین ( دو مدیر سابق بارسلونا) در کلمبیا تدریس می کردند و فکر می کنم که او جایزه نوبل اقتصاد را خواهد برد. با همکاری یونیسف ما حدود 60 میلیون یورو کمک خیریه جذب کردیم و به همین خاطر همکاری مشترک با یونیسف کار مهمی بود.» 

لاپورتا درادامه درمورد اتفاقاتی که میان زلاتان و باشگاه کاتالان افتاده هم صحبت کرد و گفت:« زلاتان وارد ساختار و سبک کاری باشگاه نشد.» 

رئیس سابق بارسا درمورد لاماسیا، آکادمی فوتبال بارسلونا گفت:« لاماسیا یک جواهر است. بازیکنانی مثل مسی، ژاوی، پویول، اینیستا و بوسکتس از این تیم به بارسلونا آمده اند. آنها در کنار هم رشد کرده اند. گواردیولا هم یکی از این بازیکنان است. راز اصلی این است که همه آنها افراد خوبی هستند.» 

لاپورتا درمورد باشگاه بارسلونا و سبک کاری این باشگاه گفت:« مدل باشگاه آبی اناری می تواند یک مدل سیاسی هم باشد. در نهایت ، آنها مهم است و به حساب می آید، ایده ها و عقاید افراد و پروژه های کاری آنهاست. آینده بهتر بارسا در دستان بازیکنان تیم است.» 

شعار بارسلونا، «Mes que un club» به معنای بزرگتر از یک باشگاه است.لاپورتا دراین باره گفت:« بارسلونا باشگاهی است که بیش از یک قرن عمر کرده. این باشگاه، دارایی سهامدارانش است. ملیت آن کاتالان است و طرفداری از بارسلونا یک حس مشترک است و یک مدل فکری به شمار می رود.»

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین 1391ساعت 12:4  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

image

متولد شهر رفسنجان، علاقه مند سمج رشته فوتبال، مترجم سابق روزنامه های ورزشی ، گزارشگر فوتبال ودر نهایت تهیه کننده و مجری برنامه نود خلاصه ترین وشاید جامع ترین تعریفی است که می توان از عادل فردوسی پور ارائه کرد.

عادل فردوسی پور متولد ۱۱ مهر ۱۳۵۳می باشد. پدر و مادرش رفسنجانی هستند اما خودش فرزند ارشد یک خانواده پنج نفره و بزرگ شده تهران است. فردوسی پور را بیشتر با گزارشگری و اجرای برنامه نود می شناسند، جماعت روزنامه خوان هم او را به واسطه ترجمه هایش در روزنامه ابراز ورزشی که با نام ع. فردوسی پور امضا می شد به یاد می آوردند اما ممکن است افراد کمتری بدانند که وی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف و زمانی هم دانشکده ای علی دایی بوده است.

از دوران پیش از مدرسه علاقه خاصی به فوتبال داشت و اخبار مربوط به آن را دنبال می کرده است. زمانی که وارد مدرسه شد با اینکه در خانواده اش فردی علاقه مند به فوتبال وجود نداشت اما علاقه وی روز به روز به این رشته مفرح بیشتر شد. علاقه مندی به فوتبال در وی وجود داشت تا اینکه همزمان با ورود به دانشگاه تصمیم گرفت به تلویزیون راه پیدا کند.

افرادی که آن زمان در گروه ورزش شبکه سه حضور داشتند، مطمئنا به یاد می آورند که سال ۷۳ زمانی که فردوسی پور برای گزارشگری فوتبال تست داد، نحوه صحبت کردن وی مورد تمسخر سایر افرادی قرار گرفت که برای تست دادن به تلویزیون رفته بودند.

وارد شدن به صدا و سیما در آن زمان دشواری های زیادی نسبت به زمان حال داشت و فردوسی پور با توجه به اینکه کسی را نداشت که سفارشش را بکند، ناچار شد بارها و بارها تست بدهد. فردوسی پور آن زمان مترجم روزنامه ابرار ورزشی بود و اردشیر لارودی با آقای امیرحسینی که مدیر گروه ورزش بود، تعاملی برقرار کرد تا زمینه تست دادن فردوسی پور فراهم شود.

عادل فردوسی پور اوایل ورود به صدا وسیما مسابقات تنیس را گزارش می کرد زیرا در ان زمان ذهنیت مثبتی راجع به جوانان علاقه مندی که خواستار ورود به عرصه گزارشگری فوتبال بودند، وجود نداشت.

اطلاعات خوبی که فردوسی پور راجع به ورزش داشت، باعث شد تا با جلب اعتماد به مرور گزارش چند دقیقه ای مسابقات فوتبال خارجی را به وی محول کنند اما برنامه گزارش ورزشی که بیشتر مسابقات فوتبال انگلیس را پخش میکرد، در زمان خود نقطه اوجی برای وی محسوب می شد زیرا اطلاعات جامعی از فوتبال جزیره در اختیار داشت. در جام ملت های ۱۹۹۶ امارات که با درخشش نسل جدید فوتبال ایران همراه بود، فردوسی پور به عنوان اطلاعات دهنده در کنار سایر گزارشگران مشغول شد و در ادامه نیز از گزارش ۵ و ۱۰ دقیقه ای آغاز شده تا اینکه به گزارش کامل یک مسابقه فوتبال رسید.

سال ۱۳۷۸ طرح اولیه برنامه نود را با الگو برداری از برنامه Match of the day انگلیس به مدیریت گروه ورزش شکبه سه ارائه کرد زیرا همشه برای وی جای سوال بود که در بازی هایی که در شهرستان ها برگزار می شود، چه اتفاقی می افتد. از شکل گرفتن ایده تا شروع برنامه شاید ۲۰ روز هم به طول نینجامید و این گونه برنامه نود متولد شد. اولین برنامه های نود با شیوه آزمون و خطا به سمت جلو حرکت میکرد تا زمان فعلی که به به یک برنامه مرجع تبدیل شده و مخاطبان زیادی دارد.

بسیاری از اهل فن پر مخاطب شدن برنامه نود را به نزدیک شدن این برنامه به خط قرمزهای تلویزیون و اصولا فوتبال ایران نسبت می دهند، به طور نمونه زمانی تابوهایی شکل گرفته بود که نمی شود از چهره هایی مانند علی پروین و ناصر حجازی انتقاد کرد. برنامه نود در دوران فعالیت خود تا حدی تابوشکنی کرد. این تابوشکنی تا حدی بود که سعی کرده از خط قرمزها رد نشود. جذابیت های این برنامه موجب شده که در بحث انتخاب برنامه های ورزشی همواره شانس نخست کسب برترین برنامه باشد.

فردوسی پور پنج شش سالی است که ازدواج کرده و ضمن اینکه به کار ترجمه اشتغال دارد، در دانشگاه نیز تدریس می کند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم فروردین 1391ساعت 11:59  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم فروردین 1391ساعت 21:37  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

به گزارش سرویس ورزشی جام نیوز به نقل از خبرآنلاین، علی کریمی روبروی مان ایستاده. درباره نظرسنجی حرف می زنیم. از اینکه رقابتی شانه به شانه داشته با اصغر فرهادی برای انتخاب به عنوان بهترین چهره سال کشور. سال 90، کریمی عزیز بود نه برای فوتبالش که پارسال در فراز و نشیب های پرسپولیس، مردم او را دوست داشتند برای اینکه بیش از همیشه از جنس مردم شد. هر جا که لازم بود، در فعالیت های اجتماعی شرکت کرد و در غیاب ناصر حجازی، منتقد جدید فوتبال مان بود. او اینگونه توانست خود را در جمع 3 نفر اصلی برترین های سال از نگاه مخاطبان قرار دهد.
 

* از انتخاب تان به عنوان یکی از 3 چهره سال 90 خبرآنلاین بپرسیم؟
- قبل از هر چیز بگذار سال نو را تبریک بگویم. امیدوارم که سال 91 برای همه با خوبی و خوشی و شادی شروع بشود و سال جدید برای شان سال خوبی باشد. چون طبیعتا سال 1390 برای خود من سال خیلی خوبی نبودش. و امیدوارم سال بهتری داشته باشم و البته همه مردم هم همین طور باشند. چون خیلی ها را دیدم که می گفتند سال خوبی را سپری نکردند.
 

* و حالا درباره این انتخاب بگویید؟ فکرش را می کردید؟
- راستش مردم همیشه لطف شان شامل حال من بوده. چه در ورزشگاه ها و چه آنهایی که در شهر و خیابان مرا می بینند، همیشه با لطف و محبت شان مرا شرمنده کردند. باید از همه آنها تشکر کنم. به خصوص از مردمی که از میان انتخاب هایی که داشتند به علی کریمی رای دادند. راستش خودم امسال از کارم خیلی راضی نبودم. فکر نمی کنم سال خوبی را پشت سر گذاشته باشم. امیدوارم با این لطفی که شامل حالم شده، اقلا در سال 91 بتوانم با بازی های بهتر، جواب این لطف شان را بدهم.
 

* شاید خیلی از مردمی که به علی کریمی رای دادند بیش از فوتبال تان به خاطر فعالیت های اجتماعی که داشتید، شما را انتخاب کردند.
- هر کسی در زندگی شخصی خودش علاوه بر شغلش، کارهایی می کند. من هم هرجایی در توانم باشد، سعی می کنم کارهایی بکنم. اما خیلی ها را می شناسم کارهای خیلی بزرگی برای کشورمان انجام می دهند اما هیچ کس حرفی از آنها نمی زند. در حالی که خیلی از من یا امثال من شایسته تر هستند برای اینکه در موردشان حرف بزنند و از زحمات شان برای مردم بگویند. از کارهای خیری که انجام می دهند. من فقط در سطح توانم به عنوان علی کریمی کارهای کوچکی را بر حسب وظیفه انجام می دهم اما کاش می شد به کسانی می پرداختیم که خیلی بی ادعا برای مردم و کشورشان زحمت می کشند.
 

* رقابتی شانه به شانه با اصغر فرهادی داشتید. یک روزهایی هم تا چند قدمی او پیش رفتید!
- طبیعی است که امسال را باید سال اصغر فرهادی دانست. جا دارد باری دیگر این موفقیت بزرگشان را به ایشان تبریک بگویم چون با این افتخار نه فقط ایرانیان داخل کشور که همه ایرانیان را هر جای دنیا که باشند، شاد کردند و باعث افتخارشان شدند. این موفقیت اولین و شاید آخرین افتخار بزرگی بود که برای ایرانیان بدست آمد. امیدوارم که البته این اتفاقات خوب باز هم تکرار شوند چون مردم ما شایسته بهترین ها هستند. به هر حال با کار بزرگی که ایشان کردند، لایق این بودند که مرد سال شوند و من خودم هم اگر قرار بود در این نظرسنجی شرکت کنم، انتخابم اصغر فرهادی می شد.
 

* امسال، غصه های نرفتن به جام جهانی پایان می یابد؟
- مسیر سختی برای رسیدن به جام جهانی داریم. ولی باید خیلی زحمت بکشیم. خیلی ها می گویند تیم ملی گروه ساده ای دارد اما من این اعتقاد را ندارم چون دیگر در دنیای فوتبال، مسیر ساده ای را نداریم. خدا را شکر که یک مربی حرفه ای داریم که هیچ تیمی را دست کم نمی گیرد. او مدام از بچه ها می خواهد که جدی باشیم. ما حتی با مالدیو هم اگر بازی می کنیم او خیلی تاکید می کند که کسی حق دست کم گرفتن رقیبان را ندارد. این خیلی مهم است. وقتی مربی این روحیه را دارد، باعث می شود که بچه ها هم با جدیتی بیشتر بازی کنند. در وهله دوم هم تماشاگران خوب هستند که با حمایت های شان می توانند تیم ملی را در مسیر رسیدن به جام جهانی کمک کنند. این بار باید مستقیم صعود کنیم. خیلی دوست دارم در همین سال 91 کار صعود را تمام کنیم و جشنی 80 میلیون نفری بگیریم.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم فروردین 1391ساعت 15:8  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم فروردین 1391ساعت 15:2  توسط عبدالرزاق ملکی  | 

به گزارش سرویس ورزشی جام نیوز، می‌گویند ستارگان را خاموشی نیست و تنها از دیدگان دور می‌شوند. همانند ستاره‌ها، همانند ناصر حجازی که دیگر قامت پرصلابت او را نخواهیم دید و دلمان برایش تنگ خواهد شد.

برای چهره مردانه‌اش، حرف‌های صریح‌اش حالا باید برای دیدن دوباره‌اش به خاطره‌هایمان برگردیم به عکس‌ها و نوشته‌ها چرا که ناصر حجازی دیگر کنار ما نیست. ناصر خان رفت، آن «مرد» رفت.

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم فروردین 1391ساعت 14:56  توسط عبدالرزاق ملکی  | 


به گزارش گل - شاید برای هر روزنامه نگاری همکلان شدن با صفایی فراهانی به همین سادگی ها نباشد، او به واژه واژه پرسش های شما توجه می کند و اگر پرسش تان از تحلیل قوی و عمیق برخوردار نباشد، خیلی زود عصبانی می شود و به گونه ای پاسخ می دهد که مجبور می شوید پرسش را به درستی مطرح کنید. محسن صفایی فراهانی انگار تمام​شدنی نیست، او هر بار انگار حرف های تازه تری دارد و می توان پای حرف هایش نشست و از آن لذت برد، لذتی تمام ناشدنی از پشت پرده تفکر مردی که گویا مدیر آفریده شده است. صفایی هر روز حرف جدیدی دارد و نگاهش به فوتبال بر محور توسعه و پیشرفت است و برای همین میگیود وقتی متوجه می شود نمی توان در فوتبال اتفاق تازه ای را رقم زد از آن می رود و فوتبال را به راحتی فراموش می کند. گفتگوی ویژه با محسن صفایی فراهانی بعد از دو سال سکوت مطمئنا خواندنی است...

 
شما از فدراسیون حقوق نمی‌گرفتید؟

من در بخش دیگری از دولت حقوق می‌گرفتم و نیازی نبود چند حقوق دریافت کنم، ولی تمامی افراد زیرمجموعه فدراسیون از کارمندان تا مربیان تمامی تیم‌ها حقوق دریافت می‌کردند. هیچ فردی نبود که با او توافق نکرده باشم در ازای دریافت هر مبلغی، باید به ما کار تحویل دهد، و از او برنامه می‌خواستم، می‌خواست آن فرد آقای ایویچ باشد یا بلاژویچ و یا کسی که می‌خواست در کمیته‌ای فعالیت کند، حتما باید به من برنامه می‌دادند. برخی دلیل برکناری آقای وی‌یرا را نمی‌دانند و فکر می‌کنند من با ایشان مشکل داشتم، اما دلیل برکناری ایشان بی‌برنامگی‌شان بود، من روز اول به ایشان گفتم جام‌جهانی نزدیک است شما به ما برنامه‌یتان را ارائه کنید تا ما این برنامه را در تیم کارشناسی‌مان بررسی کنیم. و به ایشان تاکید کرده که باید همه این برنامه‌ها را به صورت مکتوب به ما بدهند، مکتوب و دقیق با رعایت بازه‌های زمانی، باید بگویید در چه زمانی تیم را به بدنسازی می‌برید، با چه تیم‌هایی و در چه زمان‌هایی بازی تدارکاتی می‌خواهید ولی ایشان نتوانستند و هر بار به دلیلی از ارائه برنامه امتناع می‌کرد، هربار می‌گفت هفته آینده، پانزده دیگر و وقتی من حس کردم در حال اتلاف وقت هستیم ایشان را برکنار کردم.

فقط برنامه می‌گرفتید و یا این برنامه‌ها را پیگیری هم می‌کردید؟
به جز آقای ایویچ که از دنیا رفتند، همه افرادی که در فدراسیون با من کار کردند زنده هستند و می‌توانید از آن‌ها هم بپرسید، من با همه کسانی که در این ۵ سال با فدراسیون همکاری کردند حداقل هر دوهفته یکبار جلسه داشتم و برنامه‌هایشان را چک می‌کردم. به آن‌ها می‌گفتم باید بگویید برنامه‌تان نتیجه‌بخش بوده یا خیر؟ چون من به عنوان یک مدیر عادت کرده‌ام همه چیز را به چشم یک پروژه نگاه کنم، برای من فرقی نداشت این پروژه ساخت یک نیروگاه باشد یا ساخت کمپ تیم‌های ملی و یا آماده شده برای رفتن تیم‌ملی به خارج از کشور.

خودتان هم از این قانون برنامه‌نویسی تبعیت می‌کردید؟

من زمانی که می‌خواستیم لیگ را حرفه‌ای کنیم برای خودم هم برنامه نوشتم که چه کار‌هایی را در چه زمان‌هایی باید انجام دهیم تا لیگ بتواند حرفه‌ای شود. بگذارید برای‌تان مثالی بزنم، عده‌ای فکر می‌کردند  من با رابطه توانستم تیم‌ملی را با هواپیما به عراق بفرستم، در آن زمان در عراق جنگ بود منطقه پرواز ممنوع اعلام شده بود، ولی تیم‌ملی ایران با هواپیما در منطقه پرواز ممنوع به عراق سفر کرد و بازگشت. زمان بازی با عراق از قبل مشخص بود و من از شش ماه قبل می‌دانستم مکاتباتی را با سازمان ملل متحد آغاز کردم و به آن‌ها گفتم شش ماه دیگر تیم‌ملی ما باید در عراق بازی کند و من از شما می‌خواهم به ما اجازه پرواز در خاک عراق را بدهید، از سازمان هواپیمایی کشوری، از سازمان ملل متحد، از وزارت امور خارجه و همه عواملی که می‌توانستند به ما کمک کنند کمک گرفتم، چون شش ماه زمان داشتیم، اینطور نبود که ده روز مانده به مسابقه تماس بگیرم و این درخواست را داشته باشم. همه این مراحل را که طی و مجوزهای لازم را که اخذ کردم، زمان و شماره پرواز را اعلام کردم و تیم به موقع با هواپیما به عراق رفت و به موقع به ایران بازگشت. در صورتی که خیلی‌ها فکر می‌کردند من به خاطر نزدیکی‌هایی که با فلان مدیر یا فلان وزیر داشتم توانستم این کار را انجام دهم، در صورتی که این کار فقط با برنامه‌ریزی انجام شد و از هیچ لابی ورزشی یا سیاسی‌ای استفاده نکردم.

اگر می‌دانستید استفاده از لابی به هر نحوی، در کوتاه مدت یا دراز مدت به نفع فوتبال و کشور است، از این لابی‌ها استفاده می‌کردید؟

من چون با هیچ‌کس راحت کنار نمی‌آمد نمی‌توانستم از لابی‌ها استفاده کنم. به یاد دارم همواره بر سر برگزاری بازی‌ها من مشکل داشتم،‌ خصوصا داربی‌های تهران، چون اکثرا از ما می‌خواستند زمان برگزاری تغییر کند و من همیشه می‌گفتم چون تاریخ برگزاری بازی از قبل اعلام شده به هیچ عنوان زمان بازی را عوض نمی‌کنم و به همین دلیل همیشه با استاندار، شورای تامین، سازمان تربیت‌بدنی و نیروی انتظامی به مشکل برمی‌خوردم. به دلیل این مشکلات و اینکه راحت با کسی کنار نمی‌آمدم عملا امکان استفاده از لابی وجود نداشت. یادم هست قبل از برگزاری یکی از بازی‌های استقلال و پرسپولیس، نیروی انتظامی صراحتا گفت که بازی را پوشش نمی‌دهد، من به آن‌ها گفتم این مشکل من نیست، وظیفه من برگزاری بازی است و تامین بازی وظیفه شماست و هر کسی باید وظیفه خودش را انجام دهد.

داربی معروف تیرماه ۷۸؟

نه، این موردی که می‌گویم در خصوص آن بازی نیست، داربی تیرماه ۷۸، فینال جام حذفی بود که چند روز بعد از مسائل کوی دانشگاه بود، اتفاقا از من خواستند تا آن بازی را برگزار نکنم ولی باز هم قبول نکردم.

آقای فائقی گفتند از او خواسته شد که این بازی را با نتیجه مساوی تمام کنند...

آقای فائقی درست گفتند، ایشان با من در استادیوم حضور داشتند و از ما خواسته شد که بازی با نتیجه مساوی تمام شود، من گفتم بازی حذفی است و امکان ندارد مساوی شود، گفتند به هر کدام از تیم‌ها یک جام بدهید...

دو جام؟ یعنی حساسیت‌ها انقدر بروی این بازی بالا بود؟

بهرحال بعد از حادثه کوی بود و شرایط عادی نبود، حتی قبل از بازی مستقیما از من خواستند که بازی را برگزار نکنم که من قبول نکردم، به آن‌ها گفتم بازی فوتبال فارغ از مسائل سیاسی است، ما مسابقه را برگزار می‌کنیم و مردم برای تماشای این بازی به استادیوم می‌آیند و دلیلی برای نگرانی و لغو بازی وجود ندارد. من اعلام کردم تنها کاری که از من برمی‌آید این است که مراسم اهدای جام را با ۴۵ دقیقه تاخیر برگزار کنیم تا در این فاصله، تماشاگران تیم بازنده استادیوم را ترک کنند و این کار را هم کردم.

فدراسیون شما تنها فدراسیونی بود که گاف نداشت، گاف‌هایی که در فدراسیون‌های آقای کفاشیان بسیار شاهد آن بودیم، تنها گاف‌های فدراسیون تحت رهبری شما، صغر سنی بازیکنان تیم نوجوانان بود...

در مسئله صغر سنی باید بگویم که مقصر ما نبودیم، ملاک ما شناسنامه‌ای بود که به ما داده بودند، بعد فهمیدیم که شناسنامه تقلبی بود. من برای تیم‌های رده‌های پایه، فرقی نداشت امید یا جوانان و نوجوانان، دستور داده بودم از تمام بازیکنان دعوت شده، مدارکشان را تحویل بگیرند تا اگر در لیست اصلی کسی مشکل خروجی یا صغر سنی داشت و خواستیم بازیکن دیگری را جایگزین کنیم مشکلی پیش نیاید،‌ من همواره برای نزدیک به ۴۰ نفر، همه مجوزهای لازم را اخذ می‌کردم و اجازه نمی‌دادم کار به دقیقه نود کشیده شود، برای همین بود که فیفا هم صحبت‌های ما را پذیرفت، یعنی همان بازیکنانی که به علت صغر سنی کنفدراسیون فوتبال آسیا اجازه بازی به آن‌ها را نداد، با مجوز فیفا در جام‌جهانی نوجوانان و جوانان بازی کردند. ما به فیفا گفتیم که این مدارکی که بازیکنان به عنوان شناسنامه به ما ارائه کرده‌اند برای ما ملاک است، ما پلیس نیستیم که وظیفه بررسی صحت این شناسنامه‌ها را عهده‌دار باشیم.

کنفدراسیون فوتبال آسیا چطور توانست تشخیص دهد که آن بازیکنان صغر سنی دارد؟

بعدها متوجه شدیم که از داخل ایران با مقامات کنفدراسیون تماس گرفته‌اند و گفته‌اند که فلان بازیکنان صغر سنی هستند، بازرسان کنفدراسیون هم در میان تمام بازیکنان تیم ما فقط از همان نفراتی که از داخل ایران اسم‌شان را دریافت کرده بودند آزمایش Xray گرفتند.

اهالی ورزش با ورود غیرورزشی‌ها، به خصوص سیاسیون به ورزش واکنش‌ نشان می‌دهند و خیلی دوست ندارند غیرورزشی‌ها بر ورزش مدیریت کنند...

من نمی‌دانم ورزشی‌ها چه می‌خواهند، به نظر من هیچ مدیر برجسته‌ای در کشور نمی‌تواند بگوید من سیاسی نیستم،‌ البته اگر به معنی واقعی مدیر باشد، مهم این است که بحث سیاسی‌اش را در مدیریتش دخالت ندهد. نمونه‌‌ای برای این دخالت ندادن‌ها این است که من زمانی که در فدراسیون مشغول بودم، عضو حزب مشارکت هم بودم، شما ببینید من به واسطه فعالیت‌های سیاسی‌ام یک بازیکن به تیم‌ملی تحمیل کردم؟ یا رئیس هیئتی را بنا به همین مناسبت‌های سیاسی‌ام انتخاب کردم؟ تنها مدیری که از رئیس‌جمهور درخواست نکرد به استادیوم آزادی بیاید من بودم، علیرغم نزدیکی زیادی که با آقای خاتمی داشتم. من هرگز اجازه ندادم که یک مقام سیاسی به ورزشگاه بیاید و من از او استفاده‌ کنم، در صورتی که عکس این قضیه بسیار اتفاق افتاد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم فروردین 1391ساعت 1:9  توسط عبدالرزاق ملکی  |